Zamykanie naczynek krwionośnych metodą elektrokoagulacji
Wybierz odpowiedni termin i umów wizytę

Elektrokoagulacja to metoda stosowana w zamykaniu naczynek, przy której wykorzystuje się działanie prądu.

Pękające naczynka to inaczej teleangiektazje. Pojawiają się głównie u kobiet na skutek działania estrogenów. Naczynka na skórze pojawiają się także pod wpływem temperatury, promieniowania UV. Jedną z metod leczenia pękających naczynek jest elektrokoagulacja, czyli zamykanie naczynek przy pomocy elektrody. Spis treści Czym jest elektrokoagulacja? Ele Zabieg elektrokoagulacji wykonywany jest za pomocą specjalnego przyrządu, który wyposażony jest w różnego rodzaju elektrody. O tym jaką elektrodę użyje się do zabiegu decyduje rodzaj, wielkość i zakres zmiany. Elektrokoagulacja – sposób na pękające naczynka Inna nazwa dla pękających naczynek to teleangiektazje.

 

Poszerzone naczynka krwionośne widoczne są pod naskórkiem jako rozgałęzione żyłki, o niebieskim (w przypadku żyły) lub czerwonym kolorze ( w przypadku tętnicy).

 

Popękane naczynka zgrupowane obok siebie tworzą rumień. Teleangiektazje pojawiają się na twarzy, natomiast jeśli znajdują się na kończynach dolnych, nazywają się – wenektazje.

Pękające naczynka powstają u osób z dysfunkcją mechanizmu rozkurczania się i kurczenia naczyń krwionośnych. Ściany naczyń pozbawione są elastyczności i pod wpływem przepływającej przez nie krwi, pękają. Problem pękających naczynek dotyka najczęściej kobiet, ze względu na działanie hormonów – estrogenów na naczynia krwionośne. Działają one relaksacyjnie na mięśniówkę naczyń krwionośnych.

Dodatkowo czynnikami predysponującymi do powstawania pajączków naczyniowych są: nagłe zmiany temperatur, wilgotność, wiatr, chroniczna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, długotrwała terapia sterydami. Wyróżnia się kilka odmian pękających naczynek: drzewkowate – występują na bocznej powierzchni skóry uda, liniowe – nie występują między nimi połączenia i umiejscowione są na przyśrodkowej powierzchni uda, guzkowe – to niejednolicie rozmieszczone punktowe rozszerzenia naczyń, pajączkowate – rozchodzące się gwieździście na boki od centralnie położonego, poszerzonego naczynia krwionośnego. Teleangiektazje mogą powstać w dwóch mechanizmach.

Jako pierwotne, związane są z zespołami wrodzonymi (zespół Sturge’a-Webera, choroba Rendu-Oslera-Webera, zespół ataksja – teleangiektazja) oraz jako wtórne – powstają w wyniku działania czynników zewnętrznych, chorób ogólnoustrojowych (nadciśnienie tętnicze, przewlekła niewydolność żylna, marskość wątroby),chorób skórnych, mogą być wynikiem przyjmowania niektórych leków, mogą powstawać również u kobiet ciężarnych. Dla wielu osób, a szczególnie kobiet stanowi to poważny defekt kosmetyczny. Należy też pamiętać, że pojawienie się pękających naczynek, może być związane z chorobą ogólnoustrojową. Takie zmiany należy pokazać lekarzowi, żeby wykluczyć poważne choroby. Jakie są wskazania do zabiegu zamykania naczynek?

Oprócz rozszerzonych naczyń krwionośnych i pajączków na skórze, wskazaniami do wykonania tego zabiegu są m.in.: włókniaki, brodawki wirusowe (kurzajki), płaskie, łojotokowe, kaszaki, kępki żółte, przerosłe gruczoły łojowe i potowe, mięczaki zakaźne, naczyniaki gwiaździste, nadmierne owłosienie (hirsutyzm). Jakie istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu elektrokoagulacji? Zabieg zamykania naczynek przy użyciu prądu jest bezpieczny, niemniej, nie przeciwwskazaniem do jego wykonania jest: ciąża, wszczepiony rozrusznik serca, problemy kardiologiczne, zaburzenia krzepnięcia, cukrzyca, u pacjentów w złym stanie ogólnym. Jak wygląda elektrokoagulacja? Jak przygotować się do zabiegu zamykania naczynek? Zaleca się, aby na około 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem elektrokoagulacji nie wykonywać: mikrodermabrazji (jest to zabieg, który polega na zrywaniu kolejnych warstw naskórka za pomocą strumienia mikrokryształów), peelingów chemicznych, a także unikać narażenia skóry na promienie słoneczne i nie korzystać z solarium.

karta podarunkowa
Karta podarunkowa


Zobacz więcej strzałka
Nie usta czy oko gwarantem całości, ale ich harmonia i urok całości.

Alexander Pope